O zawodzie

Czy słyszeliście kiedyś o stanowisku specjalisty ds. zakupów? Jeśli nie, to nie macie się czego wstydzić, ponieważ specjalista ds. zakupów jest zawodem stosunkowo nowym i nie każdy zdążył się z nim zetknąć. Aby nie pozostawać w tyle za wszelkimi nowinkami z rynku pracy, warto dowiedzieć się kim jest taki specjalista i jakie są jego warunki pracy.

1Specjalista ds. zakupów jest osobą odpowiedzialną za nadzór, organizację i funkcjonowanie działu zakupów, co ma wpływać na osiąganie maksymalnej sprzedaży w danej grupie asortymentowej. Wśród obowiązków specjalisty znaleźć można m.in.:

  • negocjowanie cen komponentów oraz warunków dostaw,
  • dokonywanie zakupów zgodnie z istniejącymi potrzebami,
  • poszukiwanie nowych dostawców w oparciu o istniejący biznes plan,
  • opieka nad istniejącymi dostawcami,
  • monitoring wniosków wynikających ze współpracy z dostawcami,
  • ciągłe doskonalenie relacji z dostawcami,
  • prowadzenie audytów dostawców.

Osoba ubiegająca się o stanowisko specjalisty ds. zakupów powinna cechować się wykształceniem wyższym, najlepiej technicznym lub ekonomicznym oraz posiadać umiejętność obsługi komputera (w tym pakietu MS Office) oraz prawo jazdy kategorii B. Wielu pracodawców wymaga również przynajmniej podstawowej znajomości języka angielskiego, umożliwiającej komunikację z obcojęzycznymi dostawcami. Mile widziane jest doświadczenie zawodowe na podobnym stanowisku w firmie produkcyjnej, a także wiedza z zakresu produkcji. Wśród cech osobowościowych, w pracy specjalisty ds. zakupów najbardziej liczy się odpowiedzialność, komunikatywność, umiejętności negocjacyjne, dobra organizacja pracy, umiejętność pracy w stresie oraz analityczne myślenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *